Vložení vzorce

Vzorec vložíme v menu Vložit:

Odlišnost od MS Office spočívá v tom, že máme navíc okno, kde vidíme, co vlastně děláme. Příkazy odpovídají přibližně legendárnímu textovému procesoru Tex, i když pro použití zde jsou poněkud zjednodušené. Ale také můžeme pracovat s menu jako v MS Editoru rovnic. Pro naše studenty je asi ideální použít oboje, to ale znamená se ve zkratkách dole trochu vyznat.

Například složené závorky vymezují vše, čeho se příkaz týká.

Některé příkazy zdegenerovaly až na jeden znak. Podtržítko například znamená dolní index, stříška horní index (zrovna ty je lépe si pamatovat, než je stále hledat).

Znaky jako názvy proměnných či čísla lze psát z klávesnice přímo. Aby se ale správně (=podle zásad psaní vzorců) zformátovaly, je třeba je vzájemně oddělovat mezerou (např. u kořenů kvadratické rovnice se nezapíše "4ac", ale "4 a c").

Vzorec zapíšeme buď zadáním prvku v horní části místo čtverečku s využitím plovoucího okna nabídek, nebo dole místo <?>. Úpravy překlepů jsou asi lepší dole v textovém vyjádření (například pod odmocninou není potřebná část vzorce - přesuneme pravou složenou závorku a podobně). Po zapsání vzorce klikneme mimo objekt a opustíme editor rovnic (standardní chování OLE2 komponent, jako ve Wordu):

Pokud bychom chtěli změnit velikost písma, nelze prostě zatáhnout za okraj. Musíme v menu najít změnu velikosti textu, jak naznačují červená kolečka na toolbaru s ikonkami na následujícím obrázku (pokud nevíme, že stačí zapsat "size", základní velikost fontu a složené závorky okolo celého vzorce):

(Tento vzorec je napsán špatně, proměnné mají být skloněným písmem (italic, kurzíva). Dosáhneme toho tak, že mezi "4", resp. "2" a název proměnné "a" vložíme mezeru (viz poznámka výše). )