Čtvrté cvičení

Zadání:

  1. přiloženém souboru (verze pro Openoffice.org)  jsou smyšlené hodnoty nakupovaného zboží (v některých verzích souboru se počty kusů při každé změně v listu nebo při stisku klávesy F9 náhodně generují, aby šlo zkontrolovat správné řešení některých úkolů). Všechny výpočty i graf musí být provedeny tak, že pokud se změní čísla ve žlutě vyplněných buňkách, projeví se tyto změny na všech dotčených místech (zejména hodnota 5%, resp. 2% u výše slevy). Vyzkoušejte.
    Podúlohy:
    1. po kliknutí na odkaz soubor uložte (nejlépe do svého adresáře na server fsh, tedy v MS Windows na N:), rozhodně nepracujte přímo v prohlížeči.
    2. doplňte do světle modré části vhodná čísla a vzorce, aby vznikl rozpis nakupovaného zboží.
    3. formátováním zobrazte hodnoty ve vhodném formátu (měna, včetně znaku €, resp. Kč).
    4. vyplňte také samostatnou buňku F48, kde bude aplikována příslušná sleva - pokud bude dosažena velikost navrženého nákupu podle buňek E45 až F45.
    5. do buňky F49 vypočtěte konečnou cenu včetně DPH po zaokrouhlení. Z čistě cvičných důvodů prosím zpracujte zaokrouhlení na celé padesátníky (tento obrat má řadu podobných užití, například zaokrouhlování na celá balení).
    6. modře vyplněnou plochu nezapomeňte doplnit vhodnou mřížkou (ohraničení buněk).
    7. podíl jednotlivých položek na celkovém nákupu vyneste do výsečového nebo sloupcového grafu (sloupec s názvy zboží bude použit jako popisky, sloupec s cenami po ponásobení množstvím jako hodnoty).
    8. pomocí kontingenční tabulky a kontingenčního grafu zjistěte a zobrazte, kolik průtokoměrů a jakých typů bylo objednáno na jednotlivých pobočkách.
  2. Do grafu vyneste graf funkce zadané vyučujícím na cvičení zápisem matematického vzorce na tabuli v uvedeném rozsahu. Pokud úlohu řešíte v předstihu, vyneste graf funkce
    y
    =5 sin 3x - 3 sin 5x   v rozsahu -90° až 450° s hlavní mřížkou a popisem osy po 90° a vedlejší mřížkou po 30°.
  3. Pomocí maticových výpočtů Libre Office/OpenOffice Calc nebo MS Excel vyřešte následující soustavu tří rovnic o třech neznámých:
    5 x -3 y +   z = 5
    -4 x  +3 y  +2 z  =  9
    6 x -7 y +3 z = 3

    Výsledek zkontrolujte. Tabulku nelze zkopírovat do Excelu přímo, neobsahuje mínusová znaménka, ale pomlčky.

Úkoly lze řešit v MS Excel, Libre Office nebo Openoffice.org Calc.

Návod pro řešení první úlohy v OpenOffice, první uloha (velmi stručně - platí návod pro Excel).

Následující text popisuje řešení v MS Excel:

Funkce

Klikněte na buňku pod sloupcem s celkovými součty. Klikněte na ikonku funkce Autosum. Klikněte na Enter. Výpočet součtu by se měl vložit sám. Jiné funkce musíte vkládat přes ikonku na vložení funkce (pokud si ovšem jejich jména nepamatujete), nebo v hlavím menu najít Vložit -> Funkce. Funkce má parametry v závorkách; prohlédněte si jejich seznam. Dnes se jim nebudeme věnovat.

Grafy

Vyberte oblast, ze které chcete udělat graf (u nás úsek sloupce F). V menu najděte Vložit -> Graf, nabo stiskněte ikonku Průvodce grafem. U takhle jednoduchého grafu nemůžete zabloudit. Pokud má někdo zájem, mohu opět jen doporučit texty k předmětu ZPP1 (v tomto případě \\Fsh\studium\u12110-3\old\cviceni\graf1.doc). Na následujícím obrázku je ukázka grafu v Excelu:

Zaokrouhlování na celé padesátihaléře

Tohoto cíle nelze dosáhnout formátováním, musíme použít funkci "zaokrouhlit", která ovšem umí jen celý počet desetinných míst. Cenu musíme proto nejprve ponásobit dvěmi, zaokrouhlit na celá čísla, a pak opět podělit. Zobrazíme s formátováním na dvě desetinná místa a jako měnu (se správnou značkou). Příklad: Zobrazení hodnoty součinu buněk B3 a C3:

    = ZAOKROUHLIT(B3*C3*2;0)/2

Nesmíme zapomenout, že oddělovačem seznamu (parametrů funkce) je v českých Windows středník.
Existují jistě i další postupy, jak dosáhnout téhož výsledku (Excel má stovky funkcí), ale tento postup je obecný a stejně se postupuje, i když je třeba "zaokrouhlit" na několik výběrových hodnot např. při psaní programu v jazyku C.

Řešení množstevní slevy pro danou velikost nákupu

Musíme použít funkci Když. Pokud hodnota bez slevy je například v buňce E12 a hodnota, od které se poskytuje sleva v buňce G2 (velikost této slevy v % pak v H2), řešení bude následující:

    = KDYŽ(E12<$G$2;E12;(1-$H$2)*E12)

Poznámka - v novějších verzích Excelovského souboru jsou buňky na jiných adresách, zejména je vyšší číslo řádku.

Hodnotu 5% můžeme od jedničky přímo odečíst, protože se sice zobrazuje jako "5", ale při tomto formátu čísla se počítá se setinou zobrazované hodnoty.

V našem konkrétním případě jsou ale slevové kategorie dvě, takže místo ceny se slevou bude další funkce Když, která posoudí, zda neaplikovat rovnou větší z možných slev. Přesné řešení daného problému zde nebude, protože cílem je, aby je studenti vymysleli sami, nikoli jen opsali.

Jedno z možných řešení třetího úkolu

Vaše řešení bude samozřejmě odlišné, protože vyučující jistě zadá jinou funkci. Zde je uvedeno řešení pro funkci zadanou studentům, řešícím úkoly s předstihem.
Poznámka: pozice svislé osy byla ponechána, aby se zvýrazila nulová hodnota x. Možná by ale bylo přehlednější, kdyby bylo zadáno, že svislá osa protíná vodorovnou v bodě -90.