(Na stránce se ještě pracuje)

Cvičení 6

Verze s poznámkami pro 308 atd.

Nápověda - help

Úkolem tohoto cvičení je, naučit se vytvářet kontextovou nápovědu (help). Procvičíme to na příkladu, kdy si vytvoříme 3 stránky nazvané Strana1, Strana2 a Strana3. Na každé z nich budou odkazy na zbývající 2 stránky. Mimo to vytvoříme stránku s obsahem. Pro praktickou práci s helpem dodržujte doporučení, shrnutá v metodických pokynech.

Metodické pokyny pro tvorbu nápovědy

  1. Svou stránku nápovědy by měl mít každý formulář a každé dialogové okno. Nesnažte se "sdružovat" stránku pro více formulářů - při úpravách programů (např. zrušení některého formuláře) s tím pak jsou zbytečné problémy. Název stránky by měl být shodný s názvem formuláře či dialogového okna.
  2. Svou stránku nápovědy by měla mát také každá položka menu, která nezobrazuje dialogové okno. Název stránky by měl ukazovat, jak se v menu k té položce dostaneme, např. Úpravy --> Vložit jinak.
  3. Pro důležité pojmy, které uživatel nemusí znát, vytvořte stránky kontextové nápovědy, tzn. nápovědy, která se objeví v rozbalovacím okně. Tyto stránky není třeba pojmenovávat.
  4. Je důležité, vytvořit též stránky nápovědy pro základní operace s programem. Uživatel chce používat funkce programu, např. Vytvořit dopis; nenapadne ho, že vytvoření dopisu je popsáno někde na 4. úrovni menu.
  5. Stránky vytvořte také pro příbuzná témata (např. parametry programu pro spuštění z příkazového řádku).
  6. Metodologie doporučuje též vytvořit výukovou nápovědu.
  7. Velmi užitečné (zejména z hlediska marketingu) je vytvoření stránky, ve které shrnete základní vlastnosti produktu a popíšete výhody jeho použití.
  8. Pokud se jedná o novou verzi programu, vytvořte stránku, kde jsou shrnuty nové rysy a nové vlastnosti aplikace.

Vytvoření stránek s nápovědou

Před vytvořením souboru s nápovědou HLP musíme vygenerovat 3 hlavní soubory: (1) soubor projektu, (2) soubor s obsahem a (3) vlastní textový soubor s nápovědou.

  1. Textový soubor s nápovědou se připraví ve formátu RTF. Nejjednodušší způsob je, napsat je ve Wordu a při ukládání přes Soubor-->Uložit jako zadat ukládání ve formátu RTF.
  2. Na stránku umístěte nadpis s názvem tématu. Nadpis má být tučný (bold) a velký, nejméně velikostí 14.
  3. Před nadpisem vložte kontextový řetězec stránky. Vloží se jako "Poznámka pod čarou na konci stránky". Word standardně nabídne očíslování této poznámky číslem, ale to my nahradíme znakem #. Kompilátor nápovědy použije tohoto řetězce k identifikaci stránky. Řetězec musí být jednoznačný, musí být kratší než 255 znaků, může obsahovat mezery ale nesní s nimi ani začínat ani končit, nesmí také obsahovat interpunkční znaménka ani specielní znaky (např. @#$%^&*).
  4. Před názvem tématu vložte také vyhledávací řetězec, který se vloží jako poznámka označení znakem $. Text tohoto řetězce (bez znaku $) se objeví v dialogovém okně "Najít", v seznamu "Historie" a v nabídce "Oblíbené". Text se obvykle zadává tak, aby se shodoval s názvem tématu, ale není to podmínkou.
  5. Před názvem tématu se dále vkládají klíčová slova. Tato klíčová slova se zobrazí v na kartě "Obsah" nápovědy. Klíčová slova se vloží jako poznámka označená znakem K. Jednotlivá klíčová slova se oddělí středníkem. Pokud chceme mít obsah uspořádaný tak, že k jednomu hlavnímu tématu je přiřazeno několik podtémat, pak se hlavní klíčové slovo zapíše jako první, podtéma jako druhé a oddělí se čárkou.
  6. Odkazy (linky) na další stránky se vkládají jako dvakrát podtržený text, za kterým bezprostředně následuje kontextový řetězec provedený jako skrytý text. Kontextový řetězec musí být totožný s kontextovým řetězcem stránky, na kterou se má odkaz provést.
  7. Pokud odkaz vede na stránku v jiném HLP souboru, musí mít skrytý text specielní formát: KontextovýŘetězec@JmenoSouboru.HLP . U cizích HLP souborů lze někdy kontextové řetězce zjistit pomocí programu Microsoft Help Workshop (viz dále).
  8. Odkazy na stránky s kontextovou nápovědou (do rozbalovacího okna) se provedou stejně, jen místo dvojitého podtržení je text jednoduše podtržen.
  9. Na konci stránky musí povinně být vynucené zalomení (tzv. tvrdý konec stránky).

Soubor s obsahem

Soubor s obsahem je textový. Vytvoříme ho v programu Microsoft Help Workshop, který se standardně dodává jako součást Delphi na

  • C:\Program files\Borland\Delphi5\Help\Tools\HCW.EXE
  • Poznámka: v učebně 308 jej nalezneme v adresáři   K:\UTIL\Borland\Delphi4\Help\Tools\   pod názvem hcw.exe.

    Zadáme File-->New-->Help Contents a v editačních oknech zadáme, jak se má výsledný soubor nápovědy jmenovat a jaký má mít nadpis. Poté se pomocí Add Below vytvoří nadpisy a témata, která se mají zobrazit na kartě Obsah v záložkách Obsah/Rejstřík/Najít. Provede se to tak, že pro každou položku nejprve zadáte text (název) tématu a pak kontextový řetězec příslušné stránky nápovědy.

    Potom pomocí Options-->Files-->Contents File zadejte, který soubor s obsahem se má do výsledného HLP souboru zakompilovat.

    Projekt

    Podobně se v programu HCW.EXE vytvoří projekt. U projektu musíme zadat:

    1. názvy RTF souborů s nápovědou (zadává se přes tlačítko Files…),
    2. název souboru Obsah (zadává se na strance Options…Files),
    3. název výsledného HLP souboru (zadává se na strance Options…Files),
    4. jaké se mají použít kompresní techniky (zadává se na strance Options…Compression),
    5. přiřazovací tabulka (mapa),
    6. rozměry, barva a umístění nápovědy.

     

    Přiřazovací tabulka (Mapa)

    Přiřazovací tabulka (mapa) vytváří přiřazení mezi kontextovými řetězci, které identifikují jednotlivé stránky v helpu, a mezi čísly, kterými se na ně odvoláváme v Delphi programu.

    Doporučuje se toto použití čísel:

  • Stránky se shrnutím a přehledem … 0, 1

    Stránka "co je nového" …2

    Kontextová nápověda, příbuzná témata, běžné operace, výuka … 3 až 99

    100 až 199 … stránky pro 1. nabídku v menu, její položky, formuláře a dialogy

    200 až 299 … stránky pro 2. nabídku atd.

  • Vlastní zadání mapy je dost pracné a provede se tlačítkem Map-->Add.

    Rozměry, umístění a barva okna nápovědy

    Okna nápovědy se vytvářejí "podle vzoru". Proto, pokud vám nevyhovuje defaultní umístění a provedení nápovědy, musíte vytvořit alespoň jeden vzor. Tlačítkem Windows… vyvoláte dialog, ve kterém se zadá název vzoru (zadejte "Hlavní") a druh okna (obvykle vyhoví Procedure). Následně se objeví okno, na jehož záložkách můžeme zadat potřebné parametry. Velikost a polohu okna pohodlně zadáte tak, že stisknete Auto-sizer, myší upravíte velikost a polohu, načež pomocí OK se pozice okna zapamatuje.

    Vazba na Delphi

    V Delphi se použijí k vyvolání stránek nápovědy čísla, přiřazená v mapě. Kromě toho je v Projekt-->Options-->Application-->HelpFile potřeba přiřadit název souboru nápovědy. Výsledný program je zde a jeho zdroje zde.

    K semestrální práci

    Tímto cvičením je probráno vše, co je třeba k vytvoření nápovědy. Na příštím cvičení budu kontrolovat, zda máte u svých programů fungující nápovědu.