Načtení příkladu

 

Všechny příklady v tomto textu jsou psány v Delphi 5 a následně zazipovány, nebo jsou provedeny jako samorozbalovací archívy. Tomu odpovídá postup pro jejich použití.

Načtení příkladů z www stránky je jednoduché. Například v IE5 myší najedete na příslušný odkaz, pravým tlačítkem vyvoláte lokální menu a v něm je třeba zvolit Uložit cíl jako… . Postup u NN5 je podobný. Po načtení už se soubor standardním způsobem rozbalí.

Pokud pracujete v Delphi 5, jdou rozbalené příklady přímo použít. Pokud pracujete v jiných verzích Delphi, příklady rovnou použít nejdou a je třeba je nejprve upravit! Potíž spočívá v tom, že v Delphi 5 jsou soubory *.DFM (obsahující popis formuláře) uloženy v textovém tvaru, zatímco v nižších verzích Delphi jsou uloženy jako binární, přeložené. Pokud se do nižší verze Delphi pokusíte přímo načíst textový DFM soubor (třeba tak, že se pokusíte otevřít příslušný projekt), samozřejmě dojde k chybě Invalid stream format. Pro import příkladů do nižších verzí Delphi se osvědčil následující postup:

  1. Začínáme z nově otevřených Delphi, nebo se všechno uzavře z menu příkazem File-->Close all.
  2. Vytvoříte si nový formulář File-->New Form.
  3. Formulář si Alt+F12 převedete do textového tvaru.
  4. Všechen původní obsah vymažete (například se označí tažením myší a pak Ctrl+K,Ctrl+Y smaže).
  5. Namísto původního textu načtete textový DFM z příkladu (např. pomocí Ctrl+K,Ctrl+R).
  6. Formulář se (Ctrl+S) uloží a původní textový DFM z příkladu se jím přepíše.