Cvičení 2, 3

Základní rysy práce s databázemi v Delphi. Vysvětlení pojmů: BDE, ODBC, souborové databáze, SQL, alias, komponenty TTable, TQuery, TDataSource.

Úloha 1 - základní práce s existující tabulkou

V této úloze si procvičíme nejjednodušší základy práce s již existující tabulkou. V příkladu je obsažena jednoduchá tabulka DATA.DB (podle přípony je zřejmé, že se jedná o tabulku Paradox) a naším úkolem je, data přečíst.

Na formulář umístíme komponentu TTable. Nastavíme DatabaseName na hodnotu C:\TEMP, načež když najedeme na property TableName, tak se nám objeví seznam všech tabulek, které jsou v databázi k dispozici. V našem případě je tabulka jediná, DATA.DB, tak ji vybereme. Nyní už můžeme komponentu aktivovat poklepáním na property Active, která se změní na True.

Potom na formulář umístíme komponentu TDataSource. V ní v property DataSet zvolíme Table1.

Nakonec na formulář umístíme komponenty pro zobrazování dat. V našem případě to bude TDBGrid a TDBNavigator. V obou nastavíme property DataSource na hodnotu DataSource1.

Tím je program hotov a po překladu máme jednoduchý prohlížeč a editor databáze. Povšimněte si, že tabulka sama má implementovány některé kontroly, např. nejde zadat plat menší než asi 3000 (minimální mzda) ani větší než 500.000 a dále že pokud nezadáme plat, defaultně se doplní 7000.

Úloha 2 - zobrazení složitější tabulky s obrázky

V příkladu je složitější tabulka převzatá z dema firmy Borland. Zobrazte ji.

Základní věc, kterou musíme zjistit, je struktura tabulky BIOLIFE.DB. Docela dobrým prostředkem k tomu je program Database Desktop, který se dodává jako součást Delphi. V něm nejprve (pro své pohodlí) nastavíme File->Working Directory na C:\TEMP. Pak otevřeme tabulku. Ukáže se její struktura. Kdybychom chtěli změnit strukturu, použili bychom menu Table-Restructure. Ve struktuře zjistíme, které pole (sloupce) tabulka obsahuje a ve formuláři připravíme komponenty pro jejich zobrazení. Povšimněte si, že ve sloupci Notes máme data typu BLOB Memo; to je velký datový blok (Binary Large OBject), který zobrazíme jako TDBMemo. Podobně sloupec Graphic obsahuje obrázek BLOB Graphic, který zobrazíme komponentou TDBImage.

Úloha 3 - vytvoření nové tabulky

Vytvořte tabulku systému Paradox, která bude obsahovat jména, adresy, data narození a studijní průměry studentů z kroužku.

Tabulku snadno vytvoříte nebo zeditujete v programu Database Desktop, ve kterém zvolíte menu File-New-Table-Paradox 7. Objeví se návrhový formulář, ve kterém se zadávají názvy polí (sloupců), jejich datový typ (stiskněte mezerník pro rozvinutí seznamu možností) a tam, kde je to nutné, zadá se též délka v počtu bytů.

Úloha 4 - práce s Database Desktop

Pomocí programu Database Desktop vyřešte všechny úlohy, popsané v přednáškách.